30 czerwca mija termin. Bez oświadczenia może przyjść rachunek grozy za prąd
Cena za prąd może wzrosnąć, jeśli nie złoży się odpowiedniego oświadczenia. Dokument dotyczy przedsiębiorców i rolników, którzy w poprzednich latach korzystali z minimalnej stawki za energię elektryczną. Termin mija już 30 czerwca, więc trzeba się pospieszyć.
Prąd będzie droższy, jeśli nie złożysz tego dokumentu
W 2024 roku można było skorzystać z przeliczenia cen prądu według korzystnych stawek. Był to rodzaj wsparcia od państwa, który miał wspomóc gospodarstwa w obliczu rosnących cen energii. Skorzystały na tym miliony Polaków, także rolnicy i przedsiębiorcy.
W 2026 roku konieczne jest przedstawienie pisma, które potwierdzi korzystanie z niższych cen. Sprzedawcy energii przypominają swoim klientom o złożeniu odpowiedniego oświadczenia.
Kto powinien złożyć dokument ws. stawki za prąd?
Dokument powinni złożyć przedsiębiorcy (w tym rolnicy), którzy korzystali z korzystnej stawki. Chodzi konkretnie o podmioty, które między 1 lipca, a 31 grudnia 2024 roku otrzymywały energię elektryczną za najniższe ceny – wynosiła ona 693 zł za MWh. Te osoby muszą przekazać informację o otrzymanej pomocy. Dokument należy złożyć u podmiotu, który ją przyznał, czyli u swojego sprzedawcy prądu.
Jeśli także w drugiej połowie 2024 roku cena energii była liczona po niższej stawce, wówczas sprzedawca może wymagać złożenia takiego oświadczenia. Ostateczny termin złożenia wniosku upływa 30 czerwca 2026 roku. To ostateczna data – początkowo obowiązywał czas do 28 lutego 2025 roku, następnie 30 czerwca 2025, aż wreszcie przedłużono go do końca obecnego miesiąca. Niestety brak spełnienia tego obowiązku może oznaczać wysokie ceny prądu.
Bez dokumentu, prąd może być droższy
Sprzedawca energii jest zobowiązany do „sprawdzenia” swojego klienta prawnie. Konieczna jest oczywiście forma pisemna lub online, dlatego też dokument jest obowiązkowy. Jeśli nabywca nie przedstawi potwierdzenia otrzymanej pomocy, a tym samym nie potwierdzi, że spełnił wszystkie konieczne warunki, wówczas prąd może zostać policzony po normalnej stawce.
W praktyce różnice w rachunkach mogą być znaczące. Policzenie energii elektrycznej po normalnych stawkach w przypadku niektórych przedsiębiorców będzie oznaczać wzrost kwoty nawet o kilka tysięcy złotych. Sprzedawcy upominają swoich klientów i przypominają, że oświadczenia należy składać listownie, e-mailem, lub poprzez formularz online.
biznesdokumentykrajoświadczeniapieniądzepolskaprądwydarzenia
Michał Pokorski – Redaktor
Dziennikarz portalu New Media 24. W trakcie swojej kariery relacjonował najważniejsze wydarzenia z kraju i zza granicy, w tym np. igrzyska olimpijskie, wybory prezydenckie, czy też konklawe. W pracy stawia na rzetelność, nowatorskie podejście, wiarygodność źródeł oraz przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej. Publikował i tworzył materiały m.in. na portalach Onet, Goniec, Goniec Sport, Mistrzowie Polski czy też dla Akademickiego Radia Luz.